Gün geçtikçe bayanları her alanda görmek mümkün hale geldi. Bayan güvenlik görevlisi olmak için bay güvenlik görevlisi şartları ne ise aynı koşullar aranır. Silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi mesleğini bayanlarda icra edebilir. Önemli olan istenilen koşulları yerine getirmek gerekir. Başvuru yapacak bayanların, 5188 sayılı kanuna göre özel güvenlik görevlileri şartlarını yerine getirmesi ve özel güvenlik kurslarından herhangi birine kayıt yaptırması gerekir.

Ülkemizde gelinen noktaya bakıldığı zaman her işte olduğu gibi bayan güvenlik görevlisi olmak isteyenler için cinsiyet ayırımı yapılmaz. Bu alanda çalışmak isteyen bayanların görev bilincinde olması, sağlık ile ilgili herhangi bir problemi olmaması, lise, ortaokul muzunu şartlarını taşıması yeterlidir.

Bayan Güvenlik Görevlisi Olmak için Aranan Şartlar Nelerdir?

Bayan güvenlik görevlisi olarak görev yapmak isteyenlerin kimlik kartına sahip olması gerekir. Silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi kimlik kartı için mezun olduğunuz okul derecesine bakılır. Silahlı bayan güvenlik görevlisi olmak için en az lise mezunu şartı aranır. Ortaokul mezunu iseniz silahsız özel güvenlik şartlarını şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Akıl ve vücut sağlığı yerinde olmak
 • Sicil Kaydı temiz olmak
 • Kamu haklarına sahip olmak
 • 6 aydan daha fazla hapis cezası almamış olmak

Silahlı bayan özel güvenlik görevlisi olmak için lise mezunu olmanın dışında gerekli şartlar şöyledir;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • 21 yaşını doldurmuş 22’den gün almış olmak
 • Akıl ve vücut sağlığı yerinde olmak
 • Mesleği icra ederken herhangi bir engeli olmamak
 • 1 yıldan fazla hapis cezası alamamış olmak

Bayan güvenlik görevlisi olmak için öncelikli olarak 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu gereğince devlet hastanelerinden alınan silahsız özel güvenlik görevlisi olabileceğini belirten sağlık raporu ile başvuruda bulunabilir. Ancak bayan güvenlik görevlisi olmak için en önemli hususlardan biri sağlık ile ilgili herhangi bir problemin olmamasıdır. Sağlık ile problemi olan bayanların bayan güvenlik görevlisi olmak gibi bir şansı yoktur.

Bayan Güvenlik Görevlileri Nerelerde Çalışabilir?

Güvenlik görevlisi şartlarını yerine getirmiş olan bayanların küçük ve büyük tüm projelerde, okul, alışveriş merkezi, medya kuruluşlar, metrolar, kreşler, stadyumlar, hastaneler, iş yerleri, otopark gibi insan kalabalığının çok olduğu alanlarda güvenliği sağlamak ve sakinliği korumak için görevlerini yerine getirebilir.

Bu meslek dalına ilgi duyuyor yapabileceğinizi düşünüyor ve sabit bir işe sahip olmak istiyorsanız bayanlar için özel güvenlik kimlik kartı başvurusunda bulunabilir ve şartları yerine getirerek bu mesleği yapabilirsiniz.

Bayan Güvenlik Personelinin Yetki ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çalışma alanı ve çalışma saatleri içerisinde bayan güvenlik görevlilerinin yetki ve sorumlulukları bulunur.  Mesai saatleri dışında gerçekleşebilecek herhangi bir olayda çalışma saati dışında bulunduğunuz için özel güvenlik adı ile herhangi bir müdahalede bulunamazsınız. Bayan güvenlik görevlisi olarak çalışma saatleri içerisinde güvenliği sağlamak, sorumlu olduğu alanlara izinsiz girmeye çalışanları detektörle aramak, yanlarında bulundurdukları eşyaları x-ray cihazları vasıtası ile kontrol etmeleri istenir.

Toplantı, konser veya spor müsabakalarında kimlik sorgulama yapabilir. Aynı zamanda gerekli gördükleri durumlarda şüpheli kişileri yakalama ve arama yetkisi de verilmiştir. Havaalanları, limanlar, terminaller, istasyonlar gibi insanların topluca bulundukları alanlarda yetki sahibidirler. Özel güvenlik görevlisi olarak bir kişinin vücudu veya kişinin sağlığı açısından tehlike sezdiği durumlarda da müdahale hakkına sahiptir.

Özel güvenlik görevlilerince kanunda da belirtildiği üzere yakalama ve sor kullanma yetkileri açıkça belirtilmiş olup bu yetkilerini esneklik tanıyanlar hakkında 5188 sayılı kanun gereğince gerekli makamlar tarafından cezai işlem uygulanması söz konusudur. Görev bilinci ve deneyim sahibi olarak toplumu koruma görevini yerine getirmelidir.

Bayan Güvenlik Görevlisi Olmak için Nereye Başvurmalısınız?

Bayan güvenlik görevlisi olmak için kurs eğitiminizi tamamladıktan sonra ve sınavda başarılı olursanız, kimlik kartınızı almak için gerekli koşulları yerine getirerek ikamet ettiğiniz bölgenin İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekir.

İstenen tüm koşulların detaylı incelemeleri sağlandıktan sonra başvurunuz olumlu sonuçlanırsa kimlik kartınız PTT vasıtası ile başvuru esnasında belirttiğiniz adresinize bizzat teslim edilir. İkamet adresinde kimsenin bulunmaması durumunda 10 gün süre ile kimlik kartınız kargo şirketinde bekletilir. Şayet 6 ay gibi bir süre zarfında kimlik kartı teslim alınmaz ise tekrardan tüm koşulları yerine getirmeniz istenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir