Yeni Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Sorgulama 2021

Özel güvenlik olarak çalışmak isteyenlerin alması gereken kimlik kartıdır. Yeni özel güvenlik kimlik kartı almak isteyenler öncelikli olarak güvenlik eğitimin alındığı kurslara katılması gerekir. Bu kurslarda başarılı olan kişiler özel güvenlik kimlik kartı almaya hak kazanırlar. Sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığına başvuruda bulunarak randevu oluşturulması gerekir.

Küçük şehirlerde yaşan kişiler bulundukları şehirlerde başvurularını telefon veya dilekçe ile gerçekleştirebilirler. Bulunduğunuz bölgenin şube müdürlükleri ile iletişime geçmeniz ve bilgi almanız yeterlidir. Başvuruda bulunan kişilerin polis ve jandarma tarafından güvenlik ve arşiv araştırması itina ile yapılır. Soruşturma sonrasında olumsuz bir durum ile karşılaşılmazsa başvuru olumlu sonuçlanır. Verilen evrakların doğru olduğuna dair döküm belgesinin teslimi ıslak imzalı bir şekilde başvuru sahibine teslim edilir.

Özel Güvenlik Kartı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni özel güvenlik kartı sorgulama işlemi için T.C. kimlik numarası ile cep telefonu veya bilgisayarlar aracılığı ile kolaylıkla sorgulama yapılabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü online sayfası üzerinden gerçekleştirilecek sorgulamada il seçimi yapılarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yeni özel güvenlik kimlik kartı için sorgulama yöntemleri şunlardır:

 • Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden
 • Özel Güvenlik Daire Başkanlığına telefon aracılığı ile
 • İkamet ettiğiniz bölgede bulunan Güvenlik Daire Başkanlığından

İnternet Aracılığı İle Yeni Özel Güvenlik Kimlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğüne ait internet sitesini ziyaret ederek sorgulama sayfasına erişim sağlamalısınız. Açılan sayfa da bulunan TC numarası kısmına kimlik numaranızı girerek sonrasında güvenlik kodunu girerek sorgulamayı başlatabilirsiniz.

Bu şekilde yeni güvenlik kimlik kartı sorgulamasını sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Sistem TC kimlik numaranıza göre sorgulamayı başlatarak gerekli dokümanları verecektir. Başvuruyu telefon aracılığı ile yapacak kişiler Özel Güvenlik Daire Başkanlığını arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilir.

Yeni Özel Güvenlik Kimlik Kartı İçin İstenen Belgeler

Yeni özel kimlik kartı için bazı belgelerin eksik bir şekilde Özel Güvenlik Daire Başkanlığına iletmesi gerekir. Özel güvenlik kimlik kartı için gerekli belgeler;

 • Başvuruda bulunmak için dilekçe yazılması
 • Temel Eğitim Sertifikasını katılım sağladığınız kurstan aslı ve fotokopisini temin edilmesi
 • Sağlık Raporu
 • Öğrenim durumunuzu gösteren belgenin aslı ve fotokopisi
 • Kimliğinizin ön ve araka yüzün ün fotokopisi
 • Kan grubunuza ait kart
 • Ruhsat almak için yatırılan harcın dekontu
 • Sabıka Kaydı Belgesi (e- devlet üzerinden alınabilir)
 • 4 Adet biyometrik güncel halinizi yansıtan fotoğraf
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu
 • E-Bordro sorgulaması

Yeni Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Kadar Sürede Çıkar?

Yeni özel güvenlik kimlik kartı başvurunuz için gerekli işlemleri yerine getirmeniz durumunda Özel Güvenlik Daire Başkanlığı başvurunuzu yaptıktan sonra incelemelere başlar. Ardından başvuru yapan kişinin bilgilerini, belgelerin doğruluğunu inceledikten sonra başvurunuza onay verir.

İncelemelerin ardından onay verilmesi durumunda il merkezlerine 3, ilçe merkezlerine 4, köy, kasaba gibi bölgelere 7 gün içerisinde kimlik kartı teslimi yapılır. Ancak 2021 yılı içerisinde oldukça rağbet gören yeni özel güvenlik başvurularında oldukça yoğunluk yaşanır. Kimlik kart basımları oldukça fazladır.(1300-1600 adet) Bu durumdan ötürü bazı gecikmeler yaşanabilir.

Kartınızın teslimi PTT aracılığı ile yapılır. Yeni özel güvenlik kimlik kartınızın durumunu merak ediyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğü internet sayfası üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruda Bulunan Kişinin Güvenlik Soruşturması Sorgusu Nasıl Yapılır?

Başvuruda bulunduktan sonra yapılan incelemeler neticesinde onaylanan yani sonuçlanan güvenlik soruşturmasının sonucunu Özel Güvenlik Daire Başkanlığını arayarak ya da kurumda bulunan yetkilere bizzat başvurarak öğrenebilirsiniz. Yeni özel güvenlik kimlik kartı başvurusunda bulunacak kişilerin TC vatandaşı olması zorunluluğu ve silahsız bir şekilde mesleği icra etmek isteyenler için 8 yıllık ortaöğretim mezunu olması ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Silahlı olarak görevi icra etmek isteyenlerin ise lise mezunu şartı ve 21 yaşını doldurmuş olması şartları aranır.

Yeni Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nereye Teslim Edilir?

Özel güvenlik başvurusunu gerçekleştiren kişinin başvuru esnasında ilettiği adresine gönderilir. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi tarafından hazırlanan kimlik kartınız PTT aracılığı ile adresinize teslim edilir. Ancak kartınızın teslim edilememe durumunda şube de 10 gün bekletilir. Vakit kaybetmeden kimlik kartınızı teslim almanız gerekir. Sonradan oluşabilecek sorunlara karşı kimlik kartınızı zamanında almalısınız.

Güvenlik Soruşturması Neden Uzun Sürer?

Güvenlik soruşturması, kişilerin kolluk kuvvetleri tarafından aranıp aranmadığı, herhangi bir terör örgütüne bağlı olup olmadığı, devlete ve bütünlüğe zarar verecek hareketlerde bulunup bulunmadığını araştıran bir durumdur. Bir kişinin güvenlik soruşturmasından geçmesi için kamu personeli olmak istemesi ya da zabıta, özel güvenlik görevlisi gibi meslek kollarından birine girmek istemesi gerekir.

Güvenlik soruşturmasının uzaması bazı faktörlere bağlıdır. Bunun cevabının şu şekilde olduğu söylenebilir. MİT, Emniyet Müdürlüğü gibi kurumlardan belgelerin talep edilmesi gecikmiş olabilir. İlgili kurum ya da kurumlar 60 günlük sonuç açıklama süresini son günlerine kadar kullanmış olabilir. Kanunda belirtilen 60 günlük süre, 90 ve 100 günlere tekabül eder. Bunun yanı sıra evraklar teslim edildikten sonra değerlendirme kurulu herhangi bir inceleme gerçekleştirip kararı vermemiştir. Değerlendirme kuruluna verilen evraklarda eksiklik olabilir. Tüm bu nedenler sürenin daha uzun olmasına neden olan faktörlerdir.

Güvenlik Soruşturması Olumsuz Sonuç Alırsa Ne Olur?

Güvenlik soruşturmanız eğer olumsuz sonuç alırsa 60 gün içinde idari dava açma hakkınız bulunur. Bu süre içerisinde sakin kalmak, panik yapmamak ve hakkınızı uygun bir şekilde aramanız tavsiye edilir. bir dava avukatından bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Güvenlik soruşturması neden uzun sürer, konusunda merakınız varsa öncelikle sonucun açıklanıp açıklanmadığını araştırmalısınız. Sonucunuz eğer olumsuz ise başvuru yaptığınız yerde değil, tüm başvuru yaptığınız yerlerde başvurularınız olumsuz değerlendirilir.

Bu durumları yaşamamak adına hem sicilinizi temiz tutmalı hem de sakin kalarak haklarınızın neler olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Aksi takdirde tüm kurumlara girişiniz zorlaşır. Bu durumu yaşamamak adına elinizden gelen tedbiri bırakmamanız tavsiye edilir.

Dış Faktörlerden Kaynaklı Olarak Süre Uzayabilir Mi?

Sayılan tüm bu nedenlerin yanı sıra güvenlik soruşturması dış faktörlere bağlı olarak da uzayabilir. Bunlar arasında postadan kaynaklı gecikmeler olabilir. Posta sırasında kaybolmalar meydana gelebilir. Kurumlar arası aşırı derecede yazışmaların olduğu düşünülürse eksik ya da yanlış evrakların gönderilmesi de muhtemeldir. Bu da sürecin daha da uzamasına neden olan faktörlerden bir tanesidir. Ayrıca sizin gibi yüzlerce insanın da güvenlik soruşturmasından geçtiğini unutmamalısınız. Buna rağmen emniyetlerde ilgili personel sayısı az olabilir. İş yoğunluğunun fazla olabileceği de göz önünde bulundurulması gerekenler arasında yer alır.

Bunların dışında kurum tarafından sonucun belli olması halinde gözden kaçan durumlar olabilir. Bu durumda kişiye gerekli bilgi verilmediği için sürecin uzadığı düşünülür. Güvenlik soruşturmasından geçen kişinin belirli aralıklar ile ilgili kuruma dilekçe vermesi gerekir. Bu da kişinin güvenlik soruşturması durumunun kurum tarafından takip edilmesini sağlar. Bu yüzden zaman kaybı yaşanmaz ve sürecin daha çok uzamasının önüne geçilmiş olur.

Kurumdan Güvenlik Soruşturması Sonucu Hakkında Bilgi Alınmaması Halinde Son Çare

Tüm evraklarınızı tamamlayıp bekleme sürecine girmenize rağmen sizinle iletişime geçilip bilgi alamamış olabilirsiniz. İlgili kurumdan güvenlik soruşturması hakkında bilgi alamamanız halinde son bir çare kalır. Bu da CİMER’e başvuru yapmanızdır. CİMER’e durumu detaylı şekilde anlatan bir dilekçe yazarak sonucu öğrenebilirsiniz. CİMER üzerinden gelen bilgi olumlu ya da olumsuz olarak karar yerine geçer. Cevabın olumsuz gelmesi halinde idare mahkemelerinde iptal davası açabilir ya da itirazda bulunabilirsiniz.

Güvenlik Soruşturması Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Güvenlik soruşturması sonucunu öğrenmek isteyen kişiler e- Devlet platformu üzerinden sonuçlarını öğrenemez. Güvenlik soruşturması sonuçlarının öğrenilmesi için karakollardan ya da emniyet müdürlüklerinden bilgi talep edilir. Güvenlik soruşturması süreci kişiye özel olduğu için başvuru yapan kişi haricinde birinin sonucu öğrenmesi mümkün değildir. Kişiler ya bizzat giderek ya da bizzat telefon ederek güvenlik soruşturması sonuçlarının durumunu öğrenebilirler. Güvenlik soruşturması gizli olarak kabul edildiği için bu şekilde bir uygulama getirilmiştir.

Güvenlik Soruşturması Sonucu ve Süresinde Ailenin Etkisi Var Mıdır?

Yukarıda sayılan durumların aileden birinde bile mevcut olması halinde güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanabilir. Bu durumda genellikle sonucunun olumsuz geldiği görülür. Ailesinde terör örgütüne karışmış, devlet aleyhine suçlarda bulunmuş kişilerin varlığı diğer aile bireylerini etkiler. Bu durumun araştırılması için hem zaman geçer ve süreç uzar hem de sonucunuz olumsuz olarak size geri döner. Bu durumun olmaması için aile olarak da herhangi bir suça karışmamış olmak önemlidir.

Bayan Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Gün geçtikçe bayanları her alanda görmek mümkün hale geldi. Bayan güvenlik görevlisi olmak için bay güvenlik görevlisi şartları ne ise aynı koşullar aranır. Silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi mesleğini bayanlarda icra edebilir. Önemli olan istenilen koşulları yerine getirmek gerekir. Başvuru yapacak bayanların, 5188 sayılı kanuna göre özel güvenlik görevlileri şartlarını yerine getirmesi ve özel güvenlik kurslarından herhangi birine kayıt yaptırması gerekir.

Ülkemizde gelinen noktaya bakıldığı zaman her işte olduğu gibi bayan güvenlik görevlisi olmak isteyenler için cinsiyet ayırımı yapılmaz. Bu alanda çalışmak isteyen bayanların görev bilincinde olması, sağlık ile ilgili herhangi bir problemi olmaması, lise, ortaokul muzunu şartlarını taşıması yeterlidir.

Bayan Güvenlik Görevlisi Olmak için Aranan Şartlar Nelerdir?

Bayan güvenlik görevlisi olarak görev yapmak isteyenlerin kimlik kartına sahip olması gerekir. Silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi kimlik kartı için mezun olduğunuz okul derecesine bakılır. Silahlı bayan güvenlik görevlisi olmak için en az lise mezunu şartı aranır. Ortaokul mezunu iseniz silahsız özel güvenlik şartlarını şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Akıl ve vücut sağlığı yerinde olmak
 • Sicil Kaydı temiz olmak
 • Kamu haklarına sahip olmak
 • 6 aydan daha fazla hapis cezası almamış olmak

Silahlı bayan özel güvenlik görevlisi olmak için lise mezunu olmanın dışında gerekli şartlar şöyledir;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • 21 yaşını doldurmuş 22’den gün almış olmak
 • Akıl ve vücut sağlığı yerinde olmak
 • Mesleği icra ederken herhangi bir engeli olmamak
 • 1 yıldan fazla hapis cezası alamamış olmak

Bayan güvenlik görevlisi olmak için öncelikli olarak 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu gereğince devlet hastanelerinden alınan silahsız özel güvenlik görevlisi olabileceğini belirten sağlık raporu ile başvuruda bulunabilir. Ancak bayan güvenlik görevlisi olmak için en önemli hususlardan biri sağlık ile ilgili herhangi bir problemin olmamasıdır. Sağlık ile problemi olan bayanların bayan güvenlik görevlisi olmak gibi bir şansı yoktur.

Bayan Güvenlik Görevlileri Nerelerde Çalışabilir?

Güvenlik görevlisi şartlarını yerine getirmiş olan bayanların küçük ve büyük tüm projelerde, okul, alışveriş merkezi, medya kuruluşlar, metrolar, kreşler, stadyumlar, hastaneler, iş yerleri, otopark gibi insan kalabalığının çok olduğu alanlarda güvenliği sağlamak ve sakinliği korumak için görevlerini yerine getirebilir.

Bu meslek dalına ilgi duyuyor yapabileceğinizi düşünüyor ve sabit bir işe sahip olmak istiyorsanız bayanlar için özel güvenlik kimlik kartı başvurusunda bulunabilir ve şartları yerine getirerek bu mesleği yapabilirsiniz.

Bayan Güvenlik Personelinin Yetki ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çalışma alanı ve çalışma saatleri içerisinde bayan güvenlik görevlilerinin yetki ve sorumlulukları bulunur.  Mesai saatleri dışında gerçekleşebilecek herhangi bir olayda çalışma saati dışında bulunduğunuz için özel güvenlik adı ile herhangi bir müdahalede bulunamazsınız. Bayan güvenlik görevlisi olarak çalışma saatleri içerisinde güvenliği sağlamak, sorumlu olduğu alanlara izinsiz girmeye çalışanları detektörle aramak, yanlarında bulundurdukları eşyaları x-ray cihazları vasıtası ile kontrol etmeleri istenir.

Toplantı, konser veya spor müsabakalarında kimlik sorgulama yapabilir. Aynı zamanda gerekli gördükleri durumlarda şüpheli kişileri yakalama ve arama yetkisi de verilmiştir. Havaalanları, limanlar, terminaller, istasyonlar gibi insanların topluca bulundukları alanlarda yetki sahibidirler. Özel güvenlik görevlisi olarak bir kişinin vücudu veya kişinin sağlığı açısından tehlike sezdiği durumlarda da müdahale hakkına sahiptir.

Özel güvenlik görevlilerince kanunda da belirtildiği üzere yakalama ve sor kullanma yetkileri açıkça belirtilmiş olup bu yetkilerini esneklik tanıyanlar hakkında 5188 sayılı kanun gereğince gerekli makamlar tarafından cezai işlem uygulanması söz konusudur. Görev bilinci ve deneyim sahibi olarak toplumu koruma görevini yerine getirmelidir.

Bayan Güvenlik Görevlisi Olmak için Nereye Başvurmalısınız?

Bayan güvenlik görevlisi olmak için kurs eğitiminizi tamamladıktan sonra ve sınavda başarılı olursanız, kimlik kartınızı almak için gerekli koşulları yerine getirerek ikamet ettiğiniz bölgenin İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekir.

İstenen tüm koşulların detaylı incelemeleri sağlandıktan sonra başvurunuz olumlu sonuçlanırsa kimlik kartınız PTT vasıtası ile başvuru esnasında belirttiğiniz adresinize bizzat teslim edilir. İkamet adresinde kimsenin bulunmaması durumunda 10 gün süre ile kimlik kartınız kargo şirketinde bekletilir. Şayet 6 ay gibi bir süre zarfında kimlik kartı teslim alınmaz ise tekrardan tüm koşulları yerine getirmeniz istenir.

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi Nereden Alınır?

Son zamanlardasilahsız özel güvenlik eğitimihakkında yapılan araştırmalar, her geçen gün çoğalmaya devam ediyor. Bunun sebebi ise; birçok yerde güvenlik personeli ihtiyacının olmasından kaynaklanmaktadır. Durum böyle olunca güvenlik olmak isteyen ve bu alanda kendine sertifika edilmek hedefleyen kişilerin sayısı da bir hayli artış göstermeye başlamıştır. Ancak silahsız özel güvenlik eğitimi alarak güvenlik olmak isteyen kişilerin bazıları herhangi bir silah kullanmadan mesleklerini icra etmek isterler.

Siz de güvenlik görevinizde silahsız bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, OWL eğitim sayesinde silahsız özel güvenlik eğitimi alma şansı elde edebilir ve mesleğinize en kısa süre içerisinde başlayabilirsiniz. Mesleğinizi birçok farklı alanda icra etme şansınız vardır. Çünkü hemen hemen bütün toplu bölgelerde güvenlik ihtiyacı vardır. Durum böyle olunca söz konusu alanda sertifika veren şirketlere olan ilgi her geçen gün artış göstermeye devam etmektedir. Ancak bu alanda en iyi olan yerlerden bir tanesi hiç kuşkusuz OWL Eğitim olarak bilinmektedir.

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi Zor Mudur?

Herhangi bir kurumdansilahsız özel güvenlik eğitimi almak isteyen kişilerin büyük bir kısmı da kurslarım ve eğitimlerin zorluğu hakkında araştırmalarına devam etmektedir. Eğitimler zor olmasa da birazcık zamanınızı alabilir. Çünkü güvenlik olmak kolay bir meslek değildir. Özellikle de silahsız özel güvenlik eğitimi almak ve hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, reflekslerin izin çok kuvvetli olması gerekecektir.

OWL Eğitim ise her konuda öğrencilerine yardımcı olmaya devam etmektedir. Siz de söz konusu kurumlardan eğitim almaya başlamayı düşünüyorsanız herhangi bir şüphe duymanıza kesinlikle gerek yoktur. Kurs içerisinde yer alan bütün derslere eksiksiz bir şekilde tamamladığınız takdirde, silahsız özel güvenlik eğitimi alanında bütün bilgilere sahip olacak ve mesleğinizi oldukça kolay bir şekilde yapmaya başlayabileceksiniz. Üstelik gerektiği yerde ekstra eğitimden alma şansınız da vardır.

Silahsız eğitimler hem daha güvenli hem de daha zahmetsizdir. Durum böyle olunca güvenlik olmak isteyen kişilerin büyük bir kısmı tehlikeli işlemler yapmak yerine silahsız eğitimlerden faydalanarak günlük hayatını daha güvenli ve daha rahat bir şekilde geçirmeyi tercih etmiştir. Sizin de bu tarz tercihleriniz varsa OWL Eğitim bünyesinde yer alan yetkililerle en kısa süre içerisinde iletişim kurabilir ve kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi Nasıl Alınır?

OWL eğitim üzerinden silahsız özel güvenlik eğitimi almak isteyen kişiler sürecin nasıl işlediğini de sık sık araştırmaya devam etmektedir. Silahsız özel güvenlik eğitimi almak istiyorsanız belli bir zaman zarfına ihtiyacınız olacaktır.

Kurs içerisinde size birçok alanda farklı teknikler öğretilmeye devam edeceği için alanınızda tecrübe sahibi olmak istiyorsanız; muhakkak kendinize bir süre vermeniz gerekecektir.

Eğitimler hem sözlü hem de yazılı bir şekilde gerçekleştiriliyor olabilir. Bunun haricinde, fiziksel eğitimlerin verileceği de bilinir bütün eğitimlere eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra ise; OWL eğitim sayesinde her yerde geçerli olabilecek bir sertifika sahibi olabilirsiniz.

Sertifikanız sayesinde, güvenlik personeli arayan her yere başvuru yapabilir ve bu sayede meslek sahibi olabilirsiniz. Özellikle de uzun zamandır farklı bir mesleğe yönelmek isteyen insanların büyük bir kısmı güvenlik olmayı tercih ediyorlar. Silahsız özel güvenlik eğitimleri hem kadınların hem de erkeklerin tercih edebileceği meslek guruplarından bir tanesi olarak bilinir. Özellikle de silahsız özel güvenlik eğitimi almak silahtan korkan kişilerin ve kendini riske atmaktan çekilen insanların daha sık tercih ettiği eğitim çeşitlerinden bir tanesidir.

Silahsız eğitim almayan kişiler güvenlik olamayacağını düşünse de bu tamamen yanlıştır. Bu tarz yanılgılara düşmeden önce gerekli araştırmalarınızı yapmanızda fayda vardır. Çünkü birçok kurum silahsız özel güvenlik arayışlarını sürdürmeye devam etmektedir.

Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası

Güvenlik olmak istiyorsanız,silahsız özel güvenlik eğitimi aldıktan hemen sonra mesleğinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak başvuru yaptığınız şirketler, sizlerden bir sertifika isteyecektir. Bunun sebebi ise; güvenlik olacak kişilerin gerekli eğitimleri aldığını belirtmesinin çok büyük bir önem arz ediyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Sertifikasız kişiler değerlendirilmeye alınmadığı için öncelikli olarak bir kursa yazılmanıza ve gerekli olan bütün eğitimleri almanızda fayda vardır. Silahsız özel güvenlik eğitimi almanızın ardından, hem mesleğinizi daha rahat bir şekilde sürdürmeye başlayabilir hem de işe alınma şansınızı yükseltebilirsiniz. OWL eğitim ise; kuruma yazılan öğrencilere gerekli eğitimleri vermesinin ardından sertifikalarında hızlı bir şekilde gönderecek ve bu sayede kişilerin işe alınma şansını artıracaktır.

Silahlı Güvenlik Eğitimi ve Sertifikası İçin Gerekli Belgeler

Son zamanlarda silahlı güvenlik eğitimi hakkında yapılan araştırmalar çoğalmaya devam etmektedir. Özellikle de yeni bir meslek edinmek isteyen kişilerin büyük bir kısmı güvenlik olmak için gerekli eğitimleri almak isterler.

Güvenlik olmak isteyen kişilerin bazıları silah kullanmayı kabul ederken bazıları ise kabul etmezler. Ancak silahlı güvenlik arayışı birçok şirkette daha fazladır. Bu nedenle işe alınma şansınızı arttırmak istiyorsanız; silahlı güvenlik eğitimi hakkında araştırmalar yapmanız ve gerekli sertifikalarınızı almanız sizin için daha doğru olacaktır. Bu sayede daha kolay meslek sahibi olabilir ve işlerinizi daha hızlı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz. Üstelik bu alanda hizmet vermeye devam eden birden fazla kurumun olduğu da verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Özellikle OWL eğitim silahlı güvenlik alanında oldukça profesyonelleşmiş bir hizmet sunar.

Silahlı Güvenlik Eğitimi Zor Mudur?

Silahlı güvenlik eğitimi almak isteyen kişilerin en sık sorduğu sorulardan bir tanesi de silahlı güvenlik eğitimi zor mudur? sorusu olmuştur. Silahlı güvenlik eğitimi alınırken bazı zorluklar olsa da gerekli sertifikalarını alınmasının ardından hayatınızı kolaylaştıracak meslek guruplarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Bunun sebebi ise iş bulma olasılığının çok fazla olmasından kaynaklanır.

Birçok insan iş bulma konusunda fazlasıyla zorlanır. Ancak güvenlik alanında hizmet vermek isteyen kişiler, bu tarz zorluklarla karşılaşmazlar. Bunun sebebi büyük kurumların Avm’lerin ve daha birçok farklı işyerinin güvenlik ihtiyacı duyuyor olmasından kaynaklanır. Siz de hızlı bir şekilde iş bulup hayatınıza yön vermek istiyorsanız; OWL eğitim üzerinden gerekli bilgileri edinip sertifikanızı alabilir ve silahlı güvenlik mesleğini icra etmeye başlayabilirsiniz.

Silahlı güvenlik eğitimi bir süreç dahilinde ilerler. Bunun sebebi ise; bütün hususların detaylı bir şekilde öğrencilere aktarılıyor olmasından kaynaklanır. Bu eğitimin amacı herhangi bir risk durumunda ne yapabileceğinizi binmeniz içindir. Bu sayede güvenli bir şekilde mesleğinizi yapmaya devam edebilir ve hayatınızı daha rahat sürdürebilirsiniz.

Silahlı Güvenlik Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Silahlı güvenlik eğitimi sertifikası nasıl alınır? diye merak ediyorsanız, öncelikli olarak gerekli kurumlarla iletişime geçmelisiniz. Kurumlar size belirli bir eğitim verdikten sonra, sertifikalarınızı da en kısa süre zarfında size ulaştırır.

Güvenlik olmak istiyorsanız; sertifika olmazsa olmaz öğelerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Özellikle de silahlı güvenlik eğitimi almak isteyen kişilerin muhakkak eğitim aldıklarına dair bir sertifikası almaları gerekecektir. Çünkü kurumlar, iş alımlarını yaparken muhakkak sertifika koşulu koymaktadır.

Sertifikası olmayan kişiler, iş görüşmelerinde ve mülakatlar değerlendirmeye alınmamaktadır. Siz de iş alımı konusunda şansınızı yükseltmek istiyorsanız ve en kısa süre içerisinde mesleğinize başlamaya hedefliyorsanız, muhakkak sertifika almanız gerekecektir. Sertifikalarınızı almak için ise gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • E-devlet ‘ten çıkartılan ikametgâh belgesi
 • Nüfus cüzdanın 1 adet nüshası
 • 2 tane biyometrik resim, ancak resimlerin yakın tarih içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Diploma (Diplomanız yoksa öğrenci belgeniz ya da tasdiknamemi belgenizde kabul edilir.)
 • Özel hastaneden alınan sağlık raporu (Heyet Raporu)

Yukarıda belirtilen belgelerin eksiksiz bir şekilde toparladıktan sonra güvenlik sertifikası alınması mümkün olacaktır. Üstelik yukarıda belirtilen belgelerin bazıları kurslara kayıt yaptırırken de geçerli olacaktır. Bu nedenle kaydınızı yaptırmadan önce OWL eğitim ile iletişim kurmanızda ve gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde öğrenmenizde fayda vardır. Bu sayede işlemleriniz daha da kolay olacaktır.

Silahlı Güvenlik Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Silahlı güvenlik eğitimi almak isteyen kişiler mesleklerini icra etmek için hangi adımları uygulamaları gerektiğini sık sık araştırmaya devam etmektedir. Silahlı güvenlik olmak istiyorsanız öncelikle olarak kendinize bir kurs araştırmanız ve sertifika belgenizi almanız gerekecektir. Bu iki işlemi gerçekleştirmenizin ardından silahlı güvenlik eğitimi alabilir ve mesleğinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Üstelik silahlı güvenlik mesleğini yapmaya devam eden kişiler birçok alanda da avantaj sahibi olacaktır. Bu alanlardan bir tanesi ise erken çıkış saatleri olarak bilinmektedir.

Güvenlikler, vardiyalı bir şekilde çalıştığı için isterseniz gece isterseniz de gündüz çalışma şansı elde edebilirsiniz. Üstelik çalışma saatleriniz diğer meslek gruplarına göre daha kısa olacaktır. Bu sayede kendinize vakit ayırmanız ve özel hayatınızı daha rahat ilerletmeniz mümkün olacaktır. Üstelik silahlı güvenlik eğitimi vermeye devam eden kurslar oldukça uygun fiyat aralıklarına sahiptir.

Ortaokul Mezunu Silahlı Özel Güvenlik Olabilir Mi?

Günümüzde pek çok iş yerinde özel güvenlik görevlilerine rastlanır. Bunlar silahlı özel güvenlik yahut silahsız özel güvenlik görevlisi olarak faaliyet verir. Peki, silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için şartlar nedir? Ortaokul mezunu olan bir kadın veya erkek, silahlı özel güvenlik görevlisi olarak çalışabilir mi? Yazımızda bunun detaylarına yer vereceğiz.

Silahsız özel güvenlik olmanın şartları daha hafif iken silahlı özel güvenlik görevlisi olmanın şartlarında daha ağır maddeler yer alır. Silahlı özel güvenlik olmak için eskiden ortaokul mezunu olma şartı aranırken değişen yönetmelikler sonrasında en az lise ve dengi okullardan mezun olma şartı aranır. Buradan da anlaşılacağı üzere ortaokul mezunu bir kadın veya erkek, silahlı özel güvenlik görevlisi olamaz.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Nedir?

Silahlı özel güvenlik görevlisi, bulunduğu yerin asayişini sağlamak, düzen ve takibini sağlamak, iş yeri ya da bağlı olduğu kurumun can ve mal güvenliğini sağlamakla yükümlü olan kişidir. İş yükleri ağır ve zorlayıcı olan bu meslek için özel bir eğitim alınması gerekir. Çalışma şartları zorlayıcı olsa da kendileri için gerekli olan tüm güvenlik tedbirleri de çalışma saatleri içerisinde temin edilmek zorundadır.

Silahlı özel güvenlik olmak herkesin isteği doğrultusunda olmaz. Bu işe girebilmek için belli başlı bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunlardan birinin bile eksik olması silahlı özel güvenlik olmak için yeterli değildir. Tüm şartların eksiksiz olarak tamamlanması şarttır.

Silahlı Özel Güvenlik Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Son zamanlarda değişen yönetmelikler gereği silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için en az lise ve dengi okuldan mezun olmak şarttır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Kasten işlenen suç ya da suçlardan en az 1 yıl ve üstü süre ile hapse mahkûm olmamak önemlidir. Affedilmiş olsa bile devletin birliğine, dirliğine, düzenine ve devlet aleyhine suçlardan mahkûm olmamış olunmalıdır.

Aynı zamanda irtikâp, kaçakçılık, rüşvet ve iltimas, ihaleye fesat karıştırma, zimmet, dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanma, fuhuş gibi yüz kızartıcı suçlardan hapse girilmemiş olmalıdır. Görevi yapmaya engel bir hastalık ya da sakatlık durumunun olmaması şart koşulmuştur. Akli dengesi yerinde olmalıdır. Özel güvenlik eğitimini almış ve başarılı şekilde eğitimini tamamlamış olmalıdır. Bunların yanı sıra güvenlik soruşturmasının da olumlu yanıt alması şartı bulunur.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlileri Nerede Çalışabilir?

Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için belirlenen belli zamanlarda verilen eğitime katılmak gerekir. Bu eğitim sonunda yapılan sınavdan da yüksek bir puan alarak başarı ile eğitim tamamlanmalıdır. Tüm bu şartları yerine getiren birisi, diğer tüm şartları sağladığı takdirde silahlı özel güvenlik görevlisi olarak faaliyet verebilir.

Silahlı özel güvenlik görevlilerinin pek çok alanda iş bulması mümkündür. Tüm eğitim kurumlarında, bar ve eğlence mekânlarında, alışveriş merkezlerinde, şans oyunları oynanan mekânlarda, stadyumda, önemli görevlerde bulunan şahısların yanında, kamu kurum ve kuruluşlarında, sitelerde, konser alanlarında ve üniversitelerde kendilerine iş bulabilir.

Silahlı Güvenlik Görevlisinin Görevi Nedir?

İş kolları oldukça geniş olan silahlı özel güvenlik görevlileri pek çok noktada çalışır. Bu kişiler;

 • Çalıştıkları alanlarda güvenliği sağlamak,
 • Asayişi kontrol etmek,
 • Giriş ve çıkışlarda kimlik denetimi yapmak,
 • Yanında çalıştıkları özel şahsiyetlerin güvenliğini sağlayarak onları korumak,
 • Tehdit ya da kavga olması durumunda gerekli tedbiri almak, ortamı sakinleştirmek,
 • Ortada suç olan deliller varsa polis ya da jandarmaya teslim etmek,
 • Yaralama ya da ölümlü vakalar olduğunda olay yeri incelemeye gerekli yardımı göstermekle yükümlüdürler.

Silahlı Güvenlik Görevlisi Maaşı Ne Kadardır?

Çalışma alanları ve görevleri fazla olan silahlı özel güvenlik görevlisi iş yüküne göre çok da yüksek maaş almaz. Ülkemizde asgari ücret üzerinden ödeme almasalar da yaptıkları iş yüküne bakılırsa aldıkları maaşın yeterli olmadığı söylenir. Ancak silahsız özel güvenlik görevlilerine nazaran maaşları biraz daha yüksektir.

Silahlı özel güvenlik görevlisi çalıştığı yere göre de farklı maaş alabilir. Bu durum tamamen çalıştığı kurumun inisiyatifine bağlıdır. Ancak ortalama olarak maaşlarına bakıldığı zaman 4000 Türk Lirası civarında bir maaş alırlar.

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Sağlık Şartları

Günümüzde pek çok insan meslek dallarından bir tanesi olan özel güvenlikten yana tercihini kullanır. Özel güvenlik görevlisi olmak çok kolay gibi görülse de sanılanın aksine hem zordur hem de ilk kayıtta zorlayıcı şartları mevcuttur. Bu şartlardan birinin eksik olması durumunda özel güvenlik görevlisi olmanız mümkün değildir. Silahlı ve silahsız olarak ayrılan bu meslek grubu için de bazı sağlık şartlarının yerine getirilmesi gerekir.

Önceden silahsız özel güvenlik görevlisi olmak için özel bir hastaneden sağlık raporu almak yeterli bir kriter olarak görülüyordu. Ancak son zamanlarda yapılan yönetmelik değişikliği ile silahlı ve silahsız ayrımı olmadan herkesin sadece devlet hastanelerinden sağlık raporu alması gerektiği belirtilmiştir. Böylece özel hastanelerden alınan sağlık raporunun geçerliliğinin kalmadığı anlaşılır.

Hangi Hastalıklar Özel Güvenlik Görevlisi Olmaya Engeldir?

Silahlı ya da silahsız özel güvenlik görevlisi olmak için evraklar tamamlanırken devlet hastanelerinden tam teşekküllü sağlık raporunun alınması şarttır. Bu raporda kişinin çalışmaya engel bir durumunun olmadığı açık bir şekilde belirtilmelidir. Ancak bu şekilde özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kaslarda, iskelet sisteminde, ruh sağlığında bozulma olan kişilerin asla özel güvenlik görevlisi olamayacağı açık bir şekilde dile getirilmiştir. Özellikle ruh sağlığı yönünden hastalığı bulunan kişilerin, özel güvenlik görevlisi olmak için tekrar başvuru yapmasının önü kapatılmıştır.

Sağlık Raporu İçin Hangi Bölümlere Gidilmesi Gerekir?

Özel güvenlik görevlisi olmak için alınacak olan sağlık raporunun tam teşekküllü bir devlet hastanesinin doktorları tarafından onay alması çok önemlidir. Herhangi bir bölümün doktorunun sorun ya da hastalık görmesi halinde sağlık raporunu alamayacağınızı bilmeniz gerekir. Bunun için özel güvenlik görevlisi adayı olmadan önce başvuru evraklarınızın içine ekleyeceğiniz sağlık raporunun büyük önemi bulunur.

Alınan sağlık kurulu raporunun 1 yıl geçerlilik süresi bulunur. Aynı zamanda sağlık raporu için gerekli olan ücret ödemeleri varsa da kişiler kendileri karşılar. Bunun dışında çalışan bir özel güvenlik görevlisinin durum bildirir raporu sunması sırasında tüm masraflar işveren tarafından karşılanır.

Sağlık kurulundan rapor almak için Dâhiliye, Göz, Kulak – Burun – Boğaz, Genel Cerrahi, Nöroloji bölümlerinin ziyaret edilmesi şarttır. Bu bölümlerden birinin eksik ya da muayene sırasında sorun görmesi halinde sağlık raporu verilmez.

Rapor Verilemeyecek Hastalıklar Kimlerdir?

Özel güvenlik görevlisi olmak için sağlık kurulundan rapor alınması şartı bulunur. Ancak bu şartın yerine getirilmesi için herhangi bir hastalığın ya da çalışmaya engel bir durumun olmaması gerekir. Bu yüzden rapor alacak kişinin varlığı halinde bölüm doktorları titizlik içerisinde hastanın muayene ve tetkik işlemlerini yapar.

Kemik, iskelet bölümlerinde ağır hasar olanlar, lösemi olan, kalp pili ile hayatını idame ettirenler, lenfoma olanlar, işitme kaybı bulunanlar, kök hücre olanlar, kronik böbrek rahatsızlığı, kalıcı sarılık, alkol ve uyuşturucu gibi madde bağımlılığı bulunanlar, karaciğer hastalığı bulunan kişiler rapor alamazlar. Bu hastalıklar çok ciddi olduğu için çalışmaya engel kabul edilir. Özellikle özel güvenlik görevlisi olacak kişinin aktif olarak sürekli ayakta ve tempolu bir çalışma hayatında olacağı düşünülür ise bu işe kabul edilmemesi gerektiği daha net şekilde kabul edilir.

Bu hastalıklardan birinin var olması halinde özel güvenlik görevlisi adayı olmak için devlet hastanelerinin sağlık kurulu birimlerine müracaat etmemeniz tavsiye edilir. Aksi takdirde boşuna zaman kaybı yaşamış olursunuz. Çünkü sağlık kurulundan sağlıklı ve çalışmaya engel durumunuzun olmadığına dair bir rapor almanız mümkün değildir.

Görme Konusunda Sorunu Olanlar Özel Güvenlik Görevlisi Olabilir Mi?

Son zamanlarda pek çok insanın gözlerinde sorun olduğu bilinen bir gerçektir. Gözlük kullanımının artış gösterdiği bu zamanlarda görme sorunu olan kişilerin özel güvenlik görevlisi olup olamayacağı tartışma konusu olmuştur. Görme düzeyi 0,6 olarak doktor tarafından onay almış kişiler, özel güvenlik görevlisi olabilir. Bunun yanı sıra diplopi olmaması da gerekli şartlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar.

Makula deliği ve katarakt sorunu olan özel güvenlik görevlilerinin de yılda bir defa göz muayenesini yaptırması şartı bulunuyor. Herhangi bir görme sorununun bulunmaması halinde özel güvenlik görevlisi olarak işlerini yapmaya devam edebilirler. Sorun görülmesi halinde işlerini yapamayacakları bilgisine sahip olmalıdırlar. Tüm bu bilgiler ışığında siz de özel güvenlik görevlisi olmak için uygun şartlara sahip olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz.

Özel Güvenlik Yenileme Sınavı İçin Kalma Var Mı?

Özel güvenlik yenileme sınavı, özel güvenlik görevlisi olarak faaliyet veren erkek ya da kadınların kimlik süresi veya sertifika süresinin bitimine en az 6 ay kala girmesi gereken bir sınavdır. Bu sınava girebilmek için özel güvenlik kursuna kayıt olma zorunluluğu bulunur. Bu uygulamanın amacı mevcutta mesleğini sürdüren özel güvenliklerin bilgilerini güncel tutmaktır.

Özel güvenlik olarak çalışıldığı sürede bu kaydın yapılıp sınava girilmemesi halinde tazminatsız olarak iş yerinden çıkış verilir. Bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmamak adına özel güvenlik yenileme sınavlarına mutlaka girilmesi gerekir. Bu sınavlarda kalma yoktur. Kalma yok ise sınava girmenin ne mantığı var, diye düşünülebilir. Buradaki amaç özel güvenlik görevlisinin bilgilerini tazelemek, yenilenen kanun ve yönetmeliklerden onları haberdar etmektir.

Özel Güvenlik Yenileme Sınavına Girilmezse Ne Olur?

Silahlı ya da silahsız olarak çalışan özel güvenlik görevlileri, özel güvenlik yenileme sınavı ile kimlik ya da sertifikalarını yenilemek zorundadır. Bu sınavda kalma durumu olmasa da bu sınava girilmesi zorunludur. Eğer özel güvenlik yenileme sınavına girilmemiş olursa direkt olarak kalmış sayılır. Bu sınava girip 1 puan almak bile yenileme işlemi için yeterli bir kriterdir.

Sertifika ya da kimliğinizin süresinin bitmesine 6 ay kala bu sınava giriş için kaydınızı yaptırmanız büyük önem arz eder. Sınava girmeniz yeterli bir faktör olarak kabul edilir ve güvenlik kimliğiniz ya da sertifikanız yenileme işlemine geçer.

Özel Güvenlik Yenileme Sınavı Neden Yapılıyor?

Kalma durumunun olmadığı özel güvenlik yenileme sınavı, kişilerin aklında soru işaretlerine yer verdiriyor. Bu sınavın yapılmasındaki neden, kişilerin bilgilerini diri tutmak, 5 yıl önce alınan mesleki eğitim bilgilerinin unutulmasının önüne geçmek, kanunlarda meydana gelen değişiklikleri bildirmek olarak söylenebilir. Bunların yanı sıra silahlı özel güvenlik görevlisi olan kişiler için silah eğitimini tekrar etmek, atış bilgisini güncellemektir.

Özel güvenlik yenileme sınavı sayesinde pek çok insan unutmuş olduğu bilgileri ve pratikliği yeniden kazanır. Böylece meslek hayatında hem daha aktif hem de daha başarılı olarak çalışmaya devam eder. Bu yüzden bu eğitimlere katılmanın ve sınava girmenin gerekliliği daha net bir şekilde anlaşılmış olur.

Özel Güvenlik Yenileme Sınavı Sonrasında Kimlik Kartı Süresinin Uzaması

Özel güvenlik yenileme sınavına girilmesi sonrasında direkt olarak kimlik kartının ya da sertifikanın süresi uzamaz. Uzama işleminin gerçekleşmesi için valiliğe gitmek gerekir. Valiliğe yapılacak olan başvuru sonrasında kimlik kartının süresi uzatılır.

Silahlı Özel Güvenlik Yenileme İşlemi Yaparken Hangi Belgeler Gereklidir?

Silahlı özel güvenlik yenileme sınavı tamamlanmadan önce kişilerin bazı belgeleri kurs merkezine teslim etmesi zorunluluğu bulunur. Bu evraklar şunlardır:

 • Nüfus cüzdanının fotokopisi,
 • 2 tane yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • Silahlı özel güvenlik görevlisi olduğuna dair kimlik kartı ya da sertifikasının fotokopisi

Silahsız Özel Güvenlik Yenileme İşlemi Yaparken Hangi Belgeler Gereklidir?

Silahlı özel güvenlikler gibi silahsız özel güvenlikler de özel güvenlik yenileme sınavı ile mücadele etmek zorundadır. Bu sınav sadece silahlı özel güvenlik görevlileri için zorunlu değildir. Silahsız özel güvenlikler de bazı evrakları tamamlamak ve kurs merkezine sunmak durumundadır. Bu evraklar silahlı özel güvenlik görevlisi ile aynı olurken, tek fark silahsız kimlik kartının ya da sertifikasının fotokopisinde ortaya çıkar.

Özel Güvenlik Yenileme Sınavı Eğitimi Uzun Zaman Mı Sürer?

Girilmesi zorunlu olan özel güvenlik yenileme sınavı, ortalama olarak silahsız özel güvenlikler için 50 saat, silahlı özel güvenlikler için 60 saat olarak söylenebilir. Bu da gün olarak silahsız özel güvenlik görevlileri için 6-7 gün ve silahlı özel güvenlik görevlileri için 8-9 gün aralığına denk gelir. Bu da sınav için alınacak eğitimin çok uzun sürmediğini gözler önüne serer.

Özel Güvenlik Yenileme Sınavı Ücretli Midir?

Özel güvenlik görevlisi olan kişilerin girmesi zorunlu olan özel güvenlik yenileme sınavının ücretli olduğu bilinmelidir. Bu sınav için kurs merkezine kayıt olurken ödeme yapılır. Bunun yanı sıra sınav sonrasında yenilenen kimlik kartı ya da sertifika için de bir ücret ödemesi yapılır.

Tüm bu ödemeleri özel güvenlik görevlisi olan kişi karşılar. Oldukça makul fiyatlarda olduğu için de çok fazla bütçeyi zorlayan bir durum ortaya çıkmaz.

Silahlı Güvenlik Kimlik Kartı Ne Kadar Zamanda Çıkar?

Ülkemizde son yıllarda oldukça rağbet gören meslekler arasında yer alan silahlı güvenlik gün geçtikçe sayısını artırır. Fazlaca talep gören bu özel görev için farklı sınav ve aşamalardan geçerek başarılı olurlarsa silahlı güvenlik kimlik kartı almaya hak kazanırlar. Bu görevin yetkisini almaya başaran kişiler profesyonelliğini bildiren kimliğe sahip olur. Birçok yerde ihtiyaç haline gelen güvenlik görevlileri özellikle kalabalık alanlarda asayişi sağlamak, kişileri ve mal güvenliğini sağlamak ile yükümlü kişilerdir.

Silahlı güvenlik kimlik kartı alarak silahlı güvenlik görevlisi olmak için aldıkları eğitimi tamamlayarak kimlik kartlarına sahip olabilirler. İstenilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim ederseniz kimliğinizin çıkma süresi ortalama olarak 3 ay ila 2 ay arasında gerçekleşerek size ulaştırılır. Başvuruda bulunduğunuz şube müdürlüğünün yoğunluğuna göre de kimlik kartınızın çıkma süresinde değişkenlik olabilir.

Silahlı Güvenlik Kartı Çıkarmak Neden Bu Kadar Zaman Alıyor?

Silahlı güvenlik kimlik kartı için sizden istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde teslim ettikten sonra evrakların doğruluğu ve güncelliği kontrol edilir. Türkiye genellemesine bakılacak olursa kayıt altında olan ortalama 245 bin 358 güvenlik görevlisi olduğu düşünülünce binlerce evrakın incelenmesi zaman alıyor. Teslim edilen evraklar için yapılan Güvenlik Soruşturması ile evraklar çok ince bir titizlikle inceleniyor.

Bu incelemelerde bulunulması için ikamet adresinizin bulunduğu Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılarak, başvuruda bulunan kişinin araştırılması ve incelenmesi talebinde bulunuluyor. Silahlı güvenlik kimlik kartı için bağlı bulunduğunuz Emniyet Müdürlüğünün müsaitlik durumuna göre inceleme ve araştırma yapılıyor.

Tüm bunlar yapılırken belirli bir zaman alması kaçınılmaz oluyor. Ardından Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne hakkınızda yapılan inceleme sonucu gönderilerek ardından buradan Ankara’ya ulaştırılıyor. Tüm bu aşamalardan geçerek silahlı güvenlik kimlik kartı basıma giderek evinizin adresine postalanıyor. Şayet daha öncesinde herhangi bir sebepten ötürü hakkınızda araştırma yapıldı ise kimlik kartınızın çıkma süresi kısalabilir.

İlk Kez Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı Alacak Birinin Kartı Ne Kadar Sürede Çıkar?

İlk kez bu işe başvuruda bulunacak kişilerin silahlı özel güvenlik kimlik kartı alma süreleri kursa kayıt tarihi itibari ile diğer işlemlerin yapılması ve sonuçlandırılması uzun sürebilir. Kursa kayıt olduktan sonra girilecek olan sınava giriş zamanı ve sonuçlanmasına göre ve ardından hazırlanacak evrakların süresini de göz önünde bulunduracak olursak 3 ila 4 ay gibi bir süreyi bulabilir.

Sertifika çıkmadan önce Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından istenilecek evrakları öncesinde hızlı bir şekilde hazırlayacak olursanız zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor?

Önceki yıllara nazaran daha kapsamlı ve detaylı araştırma ve soruşturma yapılması yeni düzenlemelere göre oldukça detaylı bir şekilde olur. Ülkemizde ve dünya da artan terör olayları terörle mücadele kapsamında alınan önlemlerin artırılmasından kaynaklı silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak için başvuruda bulunanlara daha detaylı güvenlik ve arşiv soruşturulması yapılır.  

Tüm bunların ışığında bilinmesi gereken başka bir önemli bilgi de başvuruda bulunan adaylar sınavda başarılı olsalar dahi güvenlik soruşturmasını geçemezlerse silahlı özel güvenlik görevlisi olmaları mümkün değildir.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlileri Nerelerde Görev Yapabilirler?

Özel güvenlik görevlileri olarak gerek özel kurumlarda gerekse kamu kurumlarında görev yapabilirler. Ancak günümüz koşullarında özel güvenlik görevi olarak görev yapacak kişilerin öz geçmişlerinin temiz olması ve göreve uygunluk kriterlerine sahip olması gerekir.

Silahlı Özek Güvenlik Kimlik Kartınız Size Nasıl Ulaştırtılır?

Tüm bu bilgilerin tamamlanması ile birlikte sonuçlanan ve onaylanan silahlı özel güvenlik görevlisinin kimlik kartı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafınca PTT kargo aracılığı ile başvuru yapan kişinin başvuru esnasında belirttiği adresine ulaştırılır.

Belirtilen adreste kimsenin bulunmaması durumunda ikinci kez aynı adrese gönderilir ve on gün süre ile kargo şubesinde tutulur. Altı aylık süre içerisinde kimlik kartının teslim alınması gereklidir. Aksi takdirde silahlı özel güvenlik kimlik kartı çıkarmak için işlemleri tekrarlamanız gerekir. Eskiden silahlı güvenlik görevlisi kimlik kartının çıkartılması bir iki ay gibi bir sürede sonuçlanırken artık günümüzde daha fazla zaman alması göz önünde bulundurularak işlemlere başlanmalıdır. 

Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenlere Rehber

Son zamanlarda çoğu kişi güvenlik görevlisi olmak için gerek özel gerekse resmî kurumlara başvuruda bulunuyor. Eğitimini tamamlayan kişiler sertifikalarını alıp kurumların yönlendirdiği yerlerde işe başlayabilmektedir. Güvenlik görevli olmak isteyenler, bu yazımızı sizlere rehberlik etmesi için hazırladık. Böylece aklınızda hiçbir soru işareti kalmadan kurslara katılıp güvenlik görevlisi olabileceksiniz.

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Gerekli Şartları Taşıyor Musunuz?

Güvenlik görevlisi olmak istiyorsunuz ama sizden istenen şartlar için uygun kişi misiniz?  Bu sorunun yanıtını aşağıdaki şartlarla kendinizi karşılaştırarak öğrenebilirsiniz. Her şart size uygunsa o zaman ne duruyorsunuz vakit kaybetmeden başvurunuzu yapın. Özel bir kurumdan eğitim almayı düşünüyorsanız OWL güvenlik sizin için doğru adres! Güler yüzlü ekibiyle, işinde profesyonel hocaları ve size sağladığı iş imkanlarıyla kaçırılmayacak bir kurumdur. Ancak şimdi sayacağımız şartlar için uygunsanız.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • Emniyet genel müdürlüğünün düzenlemiş olduğu güvenlik sınavına girmelisiniz.
 • Girdiğiniz sınavdan en az 60 puan alırsanız başarılı sayılırsınız.
 • Silahlı güvenlik ya da silahsız güvenlik belgesine sahip olmalısınız.
 • Eğer silahlı güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor.
 • Silahsız güvenlik görevlisi olmak için 8 yıllık ilkokul mezunu olmalısınız.
 • Silahlı güvenlik görevlisi olmak içinde lise mezunu olmanız gerekir.
 • Mesleğin gerektireceği her şeyi yapabilmeniz açısından hiçbir sağlık probleminizin olmaması gerekir.
 • Erkek adayların askerliğini tamamlamış ya da tecil sürelerini çözmüş olması lazım.
 • Görev yapacak kişiler herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmalıdır.
 • Güvenlik görevlilerinin hemen hepsi vardiya sistemi ile çalışır. Bu sistemde çalışmaya müsait olmanız gerekir.
 • Türkiye İş Kurumu aracılığı ile kendinize iş bulacaksınız İŞKUR’a kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Bu şartlar için uygun olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden iş başvuru yapmaya başlayabilirsiniz.

Açılın Güvenlik Görevlisiyim ve Copum Var!

Güvenlik görevlilerinin zor durumda kaldıkları zaman kullanabilecekleri tek müdahale aracı coplardır. Ancak bu copların yasada belli kullanma yetkileri bulunmaktadır. Bu yetkiler doğrultusunda güvenlik görevlileri coplarını kullanabilirler.

Cop bir saldırı silahıdır. Güvenlik görevlileri bu copları saldırgan kişilere karşı caydırıcılık aracılığıyla kullanmaktadır. Coplar saldırganla güvenlik görevlisi arasındaki belli mesafeyi korumak için kullanılır. Ayrıca hasımları uzaklaştırma da ve bu kişileri etkisiz hale getirme konusunda oldukça etkili bir araçtır.

Saldırı silahı olduğu için istemsizce karşınızdaki kişi ya da kişiler üzerinde hem fiziki hem de psikolojik olarak baskı oluşturmaktadır.

OWL güvenlik olarak profesyonel öğretim elemanlarımız sizlere bu copları nasıl kullanacağınızı göstererek doğru ve etkin biçimde kullanmanın yollarını öğretmektedir.

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin İstenen Evraklar

Kursa kayıt yaptırdınız ve eğitim sürecini başarıyla geçip mezun oldunuz. Bu aşamadan sonra Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne gidip kimlik kartınızı almanız gerekmektedir. Şubeye vereceğiniz belgeler;

 • İletişim bilgileriniz ve imzanızın bulunduğu bir dilekçe
 • Silahlı veya silahsız eğitim sertifikanızın hem aslı hem fotokopisi
 • 4 biyometrik fotoğraf
 • Doktorunuzun imzasının ve kaşesinin bulunduğu sağlık raporu
 • Öğrenim durumunuzu gösteren diploma ya da öğrenci belgenizin aslı ve fotokopisi
 • Kimliğinizin aslı ve fotokopisi. Ayrıca kimlik numaranızın bulunduğu ehliyette kabul edilmektedir.
 • Kan grubunuzun bulunduğu belgenin aslı ve fotokopisi
 • Özel güvenlik ruhsatı için harcınızın ödendiğine dair bir makbuz
 • E-devlet üzerinden de alabileceğiniz adlı sicil kaydı belgesi

Tüm belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlayarak şeffaf dosyanın içine koyun. Tesliminiz tek bir dosya şeklinde olursa karışma riskinin de önünde geçmiş olursunuz. Verdiğiniz belgelerin fotokopisi alınır ve sizden tekrar tekrar belge istenmez. Jandarma bölgesinde oturuyorsanız eğer kimlik kartı için başvuru yapacağınız yer İl Jandarma Komutanlığı olacaktır. OWL Güvenlik bütün bu süreçlerde sizin yanınızda olmaktadır. Hiçbir problem yaşamadan kolaylıkla güvenlik görevlisi olmak için kimlik kartınızı alabileceksiniz.

Tehlikeli Görevlerin İnsanı Silahlı Güvenlik Görevlileri

Silahlı güvenlik görevlilerin iş olanakları silahsızlara göre daha fazladır. Ayrıca silahlı güvenlik sertifikası alan kişilerin sayısı daha azdır. Silahsız kişilere göre daha tehlikeli işlerde görev almaktadırlar. Fakat bu durumdan dolayı maaşları da silahsız güvenlik görevlilerine daha fazladır. Silahlı güvenlik görevlileri bankalarda, havayolu şirketlerinde, kamu kuruluşları gibi çeşitli alanlarda kendilerine uygun iş bulabilirler.

OWL güvenlik olarak eğitim verdiğimiz kişileri destekliyor ve en iyi şekilde güvenlik görevlisi olmaları için çabalıyoruz. Silahlı eğitimlerini poligon atışlarıyla destekleyerek işlerinde başarılı olmalarını sağlıyoruz. Siz de kaliteli bir eğitim alıp güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız mutlaka OWL’yi tercih etmelisiniz.

Yazı gezinmesi