Güvenlik soruşturması, kişilerin kolluk kuvvetleri tarafından aranıp aranmadığı, herhangi bir terör örgütüne bağlı olup olmadığı, devlete ve bütünlüğe zarar verecek hareketlerde bulunup bulunmadığını araştıran bir durumdur. Bir kişinin güvenlik soruşturmasından geçmesi için kamu personeli olmak istemesi ya da zabıta, özel güvenlik görevlisi gibi meslek kollarından birine girmek istemesi gerekir.

Güvenlik soruşturmasının uzaması bazı faktörlere bağlıdır. Bunun cevabının şu şekilde olduğu söylenebilir. MİT, Emniyet Müdürlüğü gibi kurumlardan belgelerin talep edilmesi gecikmiş olabilir. İlgili kurum ya da kurumlar 60 günlük sonuç açıklama süresini son günlerine kadar kullanmış olabilir. Kanunda belirtilen 60 günlük süre, 90 ve 100 günlere tekabül eder. Bunun yanı sıra evraklar teslim edildikten sonra değerlendirme kurulu herhangi bir inceleme gerçekleştirip kararı vermemiştir. Değerlendirme kuruluna verilen evraklarda eksiklik olabilir. Tüm bu nedenler sürenin daha uzun olmasına neden olan faktörlerdir.

Güvenlik Soruşturması Olumsuz Sonuç Alırsa Ne Olur?

Güvenlik soruşturmanız eğer olumsuz sonuç alırsa 60 gün içinde idari dava açma hakkınız bulunur. Bu süre içerisinde sakin kalmak, panik yapmamak ve hakkınızı uygun bir şekilde aramanız tavsiye edilir. bir dava avukatından bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Güvenlik soruşturması neden uzun sürer, konusunda merakınız varsa öncelikle sonucun açıklanıp açıklanmadığını araştırmalısınız. Sonucunuz eğer olumsuz ise başvuru yaptığınız yerde değil, tüm başvuru yaptığınız yerlerde başvurularınız olumsuz değerlendirilir.

Bu durumları yaşamamak adına hem sicilinizi temiz tutmalı hem de sakin kalarak haklarınızın neler olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Aksi takdirde tüm kurumlara girişiniz zorlaşır. Bu durumu yaşamamak adına elinizden gelen tedbiri bırakmamanız tavsiye edilir.

Dış Faktörlerden Kaynaklı Olarak Süre Uzayabilir Mi?

Sayılan tüm bu nedenlerin yanı sıra güvenlik soruşturması dış faktörlere bağlı olarak da uzayabilir. Bunlar arasında postadan kaynaklı gecikmeler olabilir. Posta sırasında kaybolmalar meydana gelebilir. Kurumlar arası aşırı derecede yazışmaların olduğu düşünülürse eksik ya da yanlış evrakların gönderilmesi de muhtemeldir. Bu da sürecin daha da uzamasına neden olan faktörlerden bir tanesidir. Ayrıca sizin gibi yüzlerce insanın da güvenlik soruşturmasından geçtiğini unutmamalısınız. Buna rağmen emniyetlerde ilgili personel sayısı az olabilir. İş yoğunluğunun fazla olabileceği de göz önünde bulundurulması gerekenler arasında yer alır.

Bunların dışında kurum tarafından sonucun belli olması halinde gözden kaçan durumlar olabilir. Bu durumda kişiye gerekli bilgi verilmediği için sürecin uzadığı düşünülür. Güvenlik soruşturmasından geçen kişinin belirli aralıklar ile ilgili kuruma dilekçe vermesi gerekir. Bu da kişinin güvenlik soruşturması durumunun kurum tarafından takip edilmesini sağlar. Bu yüzden zaman kaybı yaşanmaz ve sürecin daha çok uzamasının önüne geçilmiş olur.

Kurumdan Güvenlik Soruşturması Sonucu Hakkında Bilgi Alınmaması Halinde Son Çare

Tüm evraklarınızı tamamlayıp bekleme sürecine girmenize rağmen sizinle iletişime geçilip bilgi alamamış olabilirsiniz. İlgili kurumdan güvenlik soruşturması hakkında bilgi alamamanız halinde son bir çare kalır. Bu da CİMER’e başvuru yapmanızdır. CİMER’e durumu detaylı şekilde anlatan bir dilekçe yazarak sonucu öğrenebilirsiniz. CİMER üzerinden gelen bilgi olumlu ya da olumsuz olarak karar yerine geçer. Cevabın olumsuz gelmesi halinde idare mahkemelerinde iptal davası açabilir ya da itirazda bulunabilirsiniz.

Güvenlik Soruşturması Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Güvenlik soruşturması sonucunu öğrenmek isteyen kişiler e- Devlet platformu üzerinden sonuçlarını öğrenemez. Güvenlik soruşturması sonuçlarının öğrenilmesi için karakollardan ya da emniyet müdürlüklerinden bilgi talep edilir. Güvenlik soruşturması süreci kişiye özel olduğu için başvuru yapan kişi haricinde birinin sonucu öğrenmesi mümkün değildir. Kişiler ya bizzat giderek ya da bizzat telefon ederek güvenlik soruşturması sonuçlarının durumunu öğrenebilirler. Güvenlik soruşturması gizli olarak kabul edildiği için bu şekilde bir uygulama getirilmiştir.

Güvenlik Soruşturması Sonucu ve Süresinde Ailenin Etkisi Var Mıdır?

Yukarıda sayılan durumların aileden birinde bile mevcut olması halinde güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanabilir. Bu durumda genellikle sonucunun olumsuz geldiği görülür. Ailesinde terör örgütüne karışmış, devlet aleyhine suçlarda bulunmuş kişilerin varlığı diğer aile bireylerini etkiler. Bu durumun araştırılması için hem zaman geçer ve süreç uzar hem de sonucunuz olumsuz olarak size geri döner. Bu durumun olmaması için aile olarak da herhangi bir suça karışmamış olmak önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir