Özel güvenlik olarak çalışmak isteyenlerin alması gereken kimlik kartıdır. Yeni özel güvenlik kimlik kartı almak isteyenler öncelikli olarak güvenlik eğitimin alındığı kurslara katılması gerekir. Bu kurslarda başarılı olan kişiler özel güvenlik kimlik kartı almaya hak kazanırlar. Sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığına başvuruda bulunarak randevu oluşturulması gerekir.

Küçük şehirlerde yaşan kişiler bulundukları şehirlerde başvurularını telefon veya dilekçe ile gerçekleştirebilirler. Bulunduğunuz bölgenin şube müdürlükleri ile iletişime geçmeniz ve bilgi almanız yeterlidir. Başvuruda bulunan kişilerin polis ve jandarma tarafından güvenlik ve arşiv araştırması itina ile yapılır. Soruşturma sonrasında olumsuz bir durum ile karşılaşılmazsa başvuru olumlu sonuçlanır. Verilen evrakların doğru olduğuna dair döküm belgesinin teslimi ıslak imzalı bir şekilde başvuru sahibine teslim edilir.

Özel Güvenlik Kartı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni özel güvenlik kartı sorgulama işlemi için T.C. kimlik numarası ile cep telefonu veya bilgisayarlar aracılığı ile kolaylıkla sorgulama yapılabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü online sayfası üzerinden gerçekleştirilecek sorgulamada il seçimi yapılarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yeni özel güvenlik kimlik kartı için sorgulama yöntemleri şunlardır:

 • Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden
 • Özel Güvenlik Daire Başkanlığına telefon aracılığı ile
 • İkamet ettiğiniz bölgede bulunan Güvenlik Daire Başkanlığından

İnternet Aracılığı İle Yeni Özel Güvenlik Kimlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğüne ait internet sitesini ziyaret ederek sorgulama sayfasına erişim sağlamalısınız. Açılan sayfa da bulunan TC numarası kısmına kimlik numaranızı girerek sonrasında güvenlik kodunu girerek sorgulamayı başlatabilirsiniz.

Bu şekilde yeni güvenlik kimlik kartı sorgulamasını sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Sistem TC kimlik numaranıza göre sorgulamayı başlatarak gerekli dokümanları verecektir. Başvuruyu telefon aracılığı ile yapacak kişiler Özel Güvenlik Daire Başkanlığını arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilir.

Yeni Özel Güvenlik Kimlik Kartı İçin İstenen Belgeler

Yeni özel kimlik kartı için bazı belgelerin eksik bir şekilde Özel Güvenlik Daire Başkanlığına iletmesi gerekir. Özel güvenlik kimlik kartı için gerekli belgeler;

 • Başvuruda bulunmak için dilekçe yazılması
 • Temel Eğitim Sertifikasını katılım sağladığınız kurstan aslı ve fotokopisini temin edilmesi
 • Sağlık Raporu
 • Öğrenim durumunuzu gösteren belgenin aslı ve fotokopisi
 • Kimliğinizin ön ve araka yüzün ün fotokopisi
 • Kan grubunuza ait kart
 • Ruhsat almak için yatırılan harcın dekontu
 • Sabıka Kaydı Belgesi (e- devlet üzerinden alınabilir)
 • 4 Adet biyometrik güncel halinizi yansıtan fotoğraf
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu
 • E-Bordro sorgulaması

Yeni Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Kadar Sürede Çıkar?

Yeni özel güvenlik kimlik kartı başvurunuz için gerekli işlemleri yerine getirmeniz durumunda Özel Güvenlik Daire Başkanlığı başvurunuzu yaptıktan sonra incelemelere başlar. Ardından başvuru yapan kişinin bilgilerini, belgelerin doğruluğunu inceledikten sonra başvurunuza onay verir.

İncelemelerin ardından onay verilmesi durumunda il merkezlerine 3, ilçe merkezlerine 4, köy, kasaba gibi bölgelere 7 gün içerisinde kimlik kartı teslimi yapılır. Ancak 2021 yılı içerisinde oldukça rağbet gören yeni özel güvenlik başvurularında oldukça yoğunluk yaşanır. Kimlik kart basımları oldukça fazladır.(1300-1600 adet) Bu durumdan ötürü bazı gecikmeler yaşanabilir.

Kartınızın teslimi PTT aracılığı ile yapılır. Yeni özel güvenlik kimlik kartınızın durumunu merak ediyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğü internet sayfası üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruda Bulunan Kişinin Güvenlik Soruşturması Sorgusu Nasıl Yapılır?

Başvuruda bulunduktan sonra yapılan incelemeler neticesinde onaylanan yani sonuçlanan güvenlik soruşturmasının sonucunu Özel Güvenlik Daire Başkanlığını arayarak ya da kurumda bulunan yetkilere bizzat başvurarak öğrenebilirsiniz. Yeni özel güvenlik kimlik kartı başvurusunda bulunacak kişilerin TC vatandaşı olması zorunluluğu ve silahsız bir şekilde mesleği icra etmek isteyenler için 8 yıllık ortaöğretim mezunu olması ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Silahlı olarak görevi icra etmek isteyenlerin ise lise mezunu şartı ve 21 yaşını doldurmuş olması şartları aranır.

Yeni Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nereye Teslim Edilir?

Özel güvenlik başvurusunu gerçekleştiren kişinin başvuru esnasında ilettiği adresine gönderilir. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi tarafından hazırlanan kimlik kartınız PTT aracılığı ile adresinize teslim edilir. Ancak kartınızın teslim edilememe durumunda şube de 10 gün bekletilir. Vakit kaybetmeden kimlik kartınızı teslim almanız gerekir. Sonradan oluşabilecek sorunlara karşı kimlik kartınızı zamanında almalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir