Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi

Özel güvenlik sertifikasını yükseltmek için alınan silahsızdan silahlıya geçiş eğitimi, silahsız özel güvenlik sertifikasına sahip kişilerin katılabildiği bir eğitim türüdür. OWL eğitim kurumları bünyesinde verdiğimiz fark eğitimi, Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde yapılmaktadır.

Uygulamalı ve test usulü silahsızdan silahlıya geçiş sınavı için kursiyerlere 20 saatlik bir eğitim verilmektedir. Eğitimimiz kapsamında silah teorik bilgisi ve uygulamalı atış talimi yapılır. Eğitim sonrasında sınavda başarılı olan adaylar, silahlı kimlik sertifikalarını alabilmektedirler. Başarı gösteren adaylarımıza verdiğimiz sertifikalar, Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Valilik tarafından onaylanmaktadır. Adayların ‘silahlı özel güvenlik sertifikası’ alabilmeleri için gerekli şartlara uygun olmaları gerekir. Silahsız özel güvenlik personeli için silahlıya geçiş, kariyer noktasında pek çok olanak sağlar.

Silahsız Kimlik Silahlıya Nasıl Çevrilir?

Silahsız özel güvenlik kimliği bulunmayan adaylar, silahsızdan silahlıya geçiş eğitimi alamazlar. Kursiyerlerimizin silahsız sertifikalarını silahlıya çevirmeleri için ilk olarak uygun şartlara sahip olmaları gerekir.

Silahlıya geçiş eğitimlerimiz, uzman ve tecrübeli silahlı özel güvenliklerden oluşmaktadır. Kurumumuz kapsamında tecrübeli eğitmenlerimizden alacağınız fark eğitimi ile sertifikanızı silahsızdan silahlıya yükseltebilirsiniz.

Silahlı sertifikası herhangi bir sebepten ötürü silahsıza düşürülmüş olan kişiler için eğitimimize kayıt evrakları ve gerekli şartlar değişim gösterir. Kimlik kartını tekrar silahlıya çevirmek isteyen kişiler, kurumumuzla iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirler.  

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi İçin Gerekli Şartlar

Deneyimli eğitmenlerimiz tarafından verilen silahsızdan silahlıya geçiş eğitimi sonrasında sertifika alabilmek için kursiyerlerimizin sahip olması gereken özellikler:

 • En az lise mezunu olmanız ve 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • Devlet hastanesinden ‘silahlı özel güvenlik olur’ ibareli raporu almış olmanız gerekmektedir.
 • Silahlı özel güvenlik sertifikası almanız için öncesinde silahsız özel güvenlik sertifikanız bulunmalıdır.
 • Silahlıya geçiş yapabilmek için 20 saatlik eğitime katılmanız ve kurumumuz tarafından yapılan sınavda başarılı olmalısınız.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş (Fark Eğitimi) İçin İstenen Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf (Aslı Olmalıdır. Fotoğraf Sertifika Ve Kimlik Kartı Üzerinde Kullanılacağından Dolayı İstenen Şartlara Uygun Olmalıdır; Arka Fon Beyaz Olmalı, Erkek Adayların Sakalsız, Gömlek Ve Kravatlı Olmaları Gerekmektedir)
 • İkametgâh Belgesi (Muhtardan Ya Da E-Devletten)
 • Öğrenim Durumu Belgesi (Öğrenci Belgesi Ya Da Diploma)
 • Devlet Hastanesinden Alınacak Olan Sağlık Raporu (‘Silahlı Özel Güvenlik Olur’ İbaresinin Bulunması Zorunludur – Ö.G.G. Kimlik Kartı Bulunan Kişiler İçin Zorunlu Değildir)
 • Ö.G.G. Sertifikası Ya Da Ö.G.G. Kimlik Kartı Fotokopisi (Kayıp Olması Halinde Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü Tarafından Sertifika Durumuna Dair Onaylı Belge Alınmalıdır)
 • Yalnızca Sertifika Sahibi Ö.G.G. Kimlik Kartı Bulunmayan Kişilerin Onaylı Sağlık Raporu Almaları Zorunludur.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi Dersleri

Silahsızdan silahlıya geçiş için verdiğimiz eğitim 20 saat olarak; 4 günlük sürece yayılmıştır. 20 saatlik silahsızdan silahlıya geçiş eğitimimiz kapsamında;

 • 15 saat teorik silah bilgisi eğitimi,
 • 5 saat poligonda uygulamalı atış eğitimi verilmektedir.

Eğitim programı için evrakları tam olan kursiyerlerimiz sınıfa dahil edilir. Eğitimlerimiz özel güvenlik konusunda tecrübeli ve uzman kişiler tarafından verilmektedir. Atış eğitimlerimiz uzman eğitmenlerimizin kontrolünde yapılır. Atış güvenliği ile kursiyerlerimizin sağlığı ön planda tutulur. Atış talimi boyunca kurum doktorumuz alanda bulunmaktadır.

Silah teorik bilgileri derslerinde silahın mekanizması, nişancılık ve atış konularında bilgiler verilir. Sonrasında alınan uygulamalı atış eğitimleri sırasında kursiyerlerle bireysel olarak ilgilenilmektedir. Atış sırasında yapılan hatalar tespit ve analiz edilir; kursiyerlerin bu eğitim sırasında atış becerisi en üst seviyeye çıkartılır.  

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Sınavı

20 saatlik eğitim süreci tamamlandıktan sonra silahlı güvenlik görevlisi adaylarımız iki aşamalı sınava tabi tutulur. Silahsızdan silahlıya geçiş eğitimi boyunca verilen teorik ve uygulamalı bilgilerin tatbiki gerçekleştirilir.

Özel Şube Müdürlüğü denetiminde adaylarımız ilk olarak teorik silah bilgisi kapsamında yapılan 25 soruluk sınavı tamamlarlar. Uygulamalı atış sınavında ise her aday 5 adet mermi atar. Bu şekilde silahsızdan silahlıya geçiş sınavı tamamlanmış olur.

Sınavda 25 sorulu testte her sorunun puan değeri 2; uygulamalı sınavda yapılan her atışın puanı ise 10 olarak belirlenmiştir. Eğitim ve sınav sonunda adaylarımızın silahlı güvenlik görevlisi sertifikası ve kimliğini alabilmeleri için minimum 60 puan almaları gerekir. Başarılı olup sertifika alan adaylar, özel güvenlik kimlik kartı harç ücreti yatırarak kimlik kartlarını temin edebilirler. Silahsız özel güvenlik eğitimi sırasında harcını yatıran adayların tekrar yatırmalarına gerek yoktur.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi