Son zamanlarda çoğu kişi güvenlik görevlisi olmak için gerek özel gerekse resmî kurumlara başvuruda bulunuyor. Eğitimini tamamlayan kişiler sertifikalarını alıp kurumların yönlendirdiği yerlerde işe başlayabilmektedir. Güvenlik görevli olmak isteyenler, bu yazımızı sizlere rehberlik etmesi için hazırladık. Böylece aklınızda hiçbir soru işareti kalmadan kurslara katılıp güvenlik görevlisi olabileceksiniz.

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Gerekli Şartları Taşıyor Musunuz?

Güvenlik görevlisi olmak istiyorsunuz ama sizden istenen şartlar için uygun kişi misiniz?  Bu sorunun yanıtını aşağıdaki şartlarla kendinizi karşılaştırarak öğrenebilirsiniz. Her şart size uygunsa o zaman ne duruyorsunuz vakit kaybetmeden başvurunuzu yapın. Özel bir kurumdan eğitim almayı düşünüyorsanız OWL güvenlik sizin için doğru adres! Güler yüzlü ekibiyle, işinde profesyonel hocaları ve size sağladığı iş imkanlarıyla kaçırılmayacak bir kurumdur. Ancak şimdi sayacağımız şartlar için uygunsanız.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • Emniyet genel müdürlüğünün düzenlemiş olduğu güvenlik sınavına girmelisiniz.
 • Girdiğiniz sınavdan en az 60 puan alırsanız başarılı sayılırsınız.
 • Silahlı güvenlik ya da silahsız güvenlik belgesine sahip olmalısınız.
 • Eğer silahlı güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor.
 • Silahsız güvenlik görevlisi olmak için 8 yıllık ilkokul mezunu olmalısınız.
 • Silahlı güvenlik görevlisi olmak içinde lise mezunu olmanız gerekir.
 • Mesleğin gerektireceği her şeyi yapabilmeniz açısından hiçbir sağlık probleminizin olmaması gerekir.
 • Erkek adayların askerliğini tamamlamış ya da tecil sürelerini çözmüş olması lazım.
 • Görev yapacak kişiler herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmalıdır.
 • Güvenlik görevlilerinin hemen hepsi vardiya sistemi ile çalışır. Bu sistemde çalışmaya müsait olmanız gerekir.
 • Türkiye İş Kurumu aracılığı ile kendinize iş bulacaksınız İŞKUR’a kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Bu şartlar için uygun olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden iş başvuru yapmaya başlayabilirsiniz.

Açılın Güvenlik Görevlisiyim ve Copum Var!

Güvenlik görevlilerinin zor durumda kaldıkları zaman kullanabilecekleri tek müdahale aracı coplardır. Ancak bu copların yasada belli kullanma yetkileri bulunmaktadır. Bu yetkiler doğrultusunda güvenlik görevlileri coplarını kullanabilirler.

Cop bir saldırı silahıdır. Güvenlik görevlileri bu copları saldırgan kişilere karşı caydırıcılık aracılığıyla kullanmaktadır. Coplar saldırganla güvenlik görevlisi arasındaki belli mesafeyi korumak için kullanılır. Ayrıca hasımları uzaklaştırma da ve bu kişileri etkisiz hale getirme konusunda oldukça etkili bir araçtır.

Saldırı silahı olduğu için istemsizce karşınızdaki kişi ya da kişiler üzerinde hem fiziki hem de psikolojik olarak baskı oluşturmaktadır.

OWL güvenlik olarak profesyonel öğretim elemanlarımız sizlere bu copları nasıl kullanacağınızı göstererek doğru ve etkin biçimde kullanmanın yollarını öğretmektedir.

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin İstenen Evraklar

Kursa kayıt yaptırdınız ve eğitim sürecini başarıyla geçip mezun oldunuz. Bu aşamadan sonra Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne gidip kimlik kartınızı almanız gerekmektedir. Şubeye vereceğiniz belgeler;

 • İletişim bilgileriniz ve imzanızın bulunduğu bir dilekçe
 • Silahlı veya silahsız eğitim sertifikanızın hem aslı hem fotokopisi
 • 4 biyometrik fotoğraf
 • Doktorunuzun imzasının ve kaşesinin bulunduğu sağlık raporu
 • Öğrenim durumunuzu gösteren diploma ya da öğrenci belgenizin aslı ve fotokopisi
 • Kimliğinizin aslı ve fotokopisi. Ayrıca kimlik numaranızın bulunduğu ehliyette kabul edilmektedir.
 • Kan grubunuzun bulunduğu belgenin aslı ve fotokopisi
 • Özel güvenlik ruhsatı için harcınızın ödendiğine dair bir makbuz
 • E-devlet üzerinden de alabileceğiniz adlı sicil kaydı belgesi

Tüm belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlayarak şeffaf dosyanın içine koyun. Tesliminiz tek bir dosya şeklinde olursa karışma riskinin de önünde geçmiş olursunuz. Verdiğiniz belgelerin fotokopisi alınır ve sizden tekrar tekrar belge istenmez. Jandarma bölgesinde oturuyorsanız eğer kimlik kartı için başvuru yapacağınız yer İl Jandarma Komutanlığı olacaktır. OWL Güvenlik bütün bu süreçlerde sizin yanınızda olmaktadır. Hiçbir problem yaşamadan kolaylıkla güvenlik görevlisi olmak için kimlik kartınızı alabileceksiniz.

Tehlikeli Görevlerin İnsanı Silahlı Güvenlik Görevlileri

Silahlı güvenlik görevlilerin iş olanakları silahsızlara göre daha fazladır. Ayrıca silahlı güvenlik sertifikası alan kişilerin sayısı daha azdır. Silahsız kişilere göre daha tehlikeli işlerde görev almaktadırlar. Fakat bu durumdan dolayı maaşları da silahsız güvenlik görevlilerine daha fazladır. Silahlı güvenlik görevlileri bankalarda, havayolu şirketlerinde, kamu kuruluşları gibi çeşitli alanlarda kendilerine uygun iş bulabilirler.

OWL güvenlik olarak eğitim verdiğimiz kişileri destekliyor ve en iyi şekilde güvenlik görevlisi olmaları için çabalıyoruz. Silahlı eğitimlerini poligon atışlarıyla destekleyerek işlerinde başarılı olmalarını sağlıyoruz. Siz de kaliteli bir eğitim alıp güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız mutlaka OWL’yi tercih etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir