Ülkemizde son yıllarda oldukça rağbet gören meslekler arasında yer alan silahlı güvenlik gün geçtikçe sayısını artırır. Fazlaca talep gören bu özel görev için farklı sınav ve aşamalardan geçerek başarılı olurlarsa silahlı güvenlik kimlik kartı almaya hak kazanırlar. Bu görevin yetkisini almaya başaran kişiler profesyonelliğini bildiren kimliğe sahip olur. Birçok yerde ihtiyaç haline gelen güvenlik görevlileri özellikle kalabalık alanlarda asayişi sağlamak, kişileri ve mal güvenliğini sağlamak ile yükümlü kişilerdir.

Silahlı güvenlik kimlik kartı alarak silahlı güvenlik görevlisi olmak için aldıkları eğitimi tamamlayarak kimlik kartlarına sahip olabilirler. İstenilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim ederseniz kimliğinizin çıkma süresi ortalama olarak 3 ay ila 2 ay arasında gerçekleşerek size ulaştırılır. Başvuruda bulunduğunuz şube müdürlüğünün yoğunluğuna göre de kimlik kartınızın çıkma süresinde değişkenlik olabilir.

Silahlı Güvenlik Kartı Çıkarmak Neden Bu Kadar Zaman Alıyor?

Silahlı güvenlik kimlik kartı için sizden istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde teslim ettikten sonra evrakların doğruluğu ve güncelliği kontrol edilir. Türkiye genellemesine bakılacak olursa kayıt altında olan ortalama 245 bin 358 güvenlik görevlisi olduğu düşünülünce binlerce evrakın incelenmesi zaman alıyor. Teslim edilen evraklar için yapılan Güvenlik Soruşturması ile evraklar çok ince bir titizlikle inceleniyor.

Bu incelemelerde bulunulması için ikamet adresinizin bulunduğu Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılarak, başvuruda bulunan kişinin araştırılması ve incelenmesi talebinde bulunuluyor. Silahlı güvenlik kimlik kartı için bağlı bulunduğunuz Emniyet Müdürlüğünün müsaitlik durumuna göre inceleme ve araştırma yapılıyor.

Tüm bunlar yapılırken belirli bir zaman alması kaçınılmaz oluyor. Ardından Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne hakkınızda yapılan inceleme sonucu gönderilerek ardından buradan Ankara’ya ulaştırılıyor. Tüm bu aşamalardan geçerek silahlı güvenlik kimlik kartı basıma giderek evinizin adresine postalanıyor. Şayet daha öncesinde herhangi bir sebepten ötürü hakkınızda araştırma yapıldı ise kimlik kartınızın çıkma süresi kısalabilir.

İlk Kez Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı Alacak Birinin Kartı Ne Kadar Sürede Çıkar?

İlk kez bu işe başvuruda bulunacak kişilerin silahlı özel güvenlik kimlik kartı alma süreleri kursa kayıt tarihi itibari ile diğer işlemlerin yapılması ve sonuçlandırılması uzun sürebilir. Kursa kayıt olduktan sonra girilecek olan sınava giriş zamanı ve sonuçlanmasına göre ve ardından hazırlanacak evrakların süresini de göz önünde bulunduracak olursak 3 ila 4 ay gibi bir süreyi bulabilir.

Sertifika çıkmadan önce Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından istenilecek evrakları öncesinde hızlı bir şekilde hazırlayacak olursanız zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor?

Önceki yıllara nazaran daha kapsamlı ve detaylı araştırma ve soruşturma yapılması yeni düzenlemelere göre oldukça detaylı bir şekilde olur. Ülkemizde ve dünya da artan terör olayları terörle mücadele kapsamında alınan önlemlerin artırılmasından kaynaklı silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak için başvuruda bulunanlara daha detaylı güvenlik ve arşiv soruşturulması yapılır.  

Tüm bunların ışığında bilinmesi gereken başka bir önemli bilgi de başvuruda bulunan adaylar sınavda başarılı olsalar dahi güvenlik soruşturmasını geçemezlerse silahlı özel güvenlik görevlisi olmaları mümkün değildir.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlileri Nerelerde Görev Yapabilirler?

Özel güvenlik görevlileri olarak gerek özel kurumlarda gerekse kamu kurumlarında görev yapabilirler. Ancak günümüz koşullarında özel güvenlik görevi olarak görev yapacak kişilerin öz geçmişlerinin temiz olması ve göreve uygunluk kriterlerine sahip olması gerekir.

Silahlı Özek Güvenlik Kimlik Kartınız Size Nasıl Ulaştırtılır?

Tüm bu bilgilerin tamamlanması ile birlikte sonuçlanan ve onaylanan silahlı özel güvenlik görevlisinin kimlik kartı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafınca PTT kargo aracılığı ile başvuru yapan kişinin başvuru esnasında belirttiği adresine ulaştırılır.

Belirtilen adreste kimsenin bulunmaması durumunda ikinci kez aynı adrese gönderilir ve on gün süre ile kargo şubesinde tutulur. Altı aylık süre içerisinde kimlik kartının teslim alınması gereklidir. Aksi takdirde silahlı özel güvenlik kimlik kartı çıkarmak için işlemleri tekrarlamanız gerekir. Eskiden silahlı güvenlik görevlisi kimlik kartının çıkartılması bir iki ay gibi bir sürede sonuçlanırken artık günümüzde daha fazla zaman alması göz önünde bulundurularak işlemlere başlanmalıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir